Patchwork to gra, w której robimy prawdziwy patchwork, czyli jakbyśmy przetłumaczyli z języka angielskiego wychodzi nam coś pozszywanego z kawałków, które następnie tworzy razem całość. I o tym właśnie jest ta gra, czyli krótko mówiąc o szyciu.
Patchwork jest rodzajem gry logicznej, przeznaczonej dla dwóch graczy. Głównym celem tej gry jest zdobycie jak największej ilości guzików, które przysługują nam jako nasza waluta. Na brzegach planszy leżą losowo ułożone żetony, które są skrawkami różnych kolorowych materiałów, natomiast w środku planszy, wokoło żetonów swoje miejsce ma tzn. plansza czasu. Każdy gracz posiada swoją własną planszę, na której potem będzie układał właśnie swój patchwork.
Każdy z graczy w swojej turze posiada możliwość wyboru pomiędzy dwoma ruchami, są nimi:
a) Kupić jeden kawałek materiału za jego ukazaną cenę (w guzikach), który został wyznaczony drewnianym znacznikiem. Następnie możemy położyć go na własnej planszy, tym samym przesuwawszy swój pionek na planszy czasu, natomiast drewniany znacznik kładziemy na miejsce materiału, który wybraliśmy.
b) Albo mamy prawo przesunąć swój pionek, na pole, przed którym położony jest pionek przeciwnika. Dzięki temu ruchowi otrzymamy tyle guzików, ile pokonaliśmy pól od startu w kierunku drugiego gracza.
Ważną do wspomnienia zasadą jest również to, że jeśli gracz przekroczy symbol guzika, znajdujący się na planszy czasu, to wtedy otrzymuje on tyle guzików, na ile pozwala mu ilość jego materiałów, które wcześniej kupił i ma ułożone na swojej planszy. Natomiast w wypadku przekroczenia przez gracza pola z kwadratem tzw. wypełniaczem, gracz zabiera owy symbol guzika, kładąc go na swojej planszy. Tego typu wypełniacz niestety nie przynosi nam żadnych korzyści w postaci dodatkowych punktów, ale za to pozwala nam wypełnić powstające dziury. A powinniśmy robić wszystko aby tego typu ubytków na naszej planszy nie było, bowiem za każde niezakryte pole, gracz otrzymuje ujemne punkty. Rzeczą o której warto także wspomnieć jest to, że gracz, który jako pierwszy ułoży ze swoich kawałków kwadrat o wymiarach 7 x 7, otrzymuje 7 dodatkowych końcowych punktów.
Ciekawą techniką, którą można zastosować w grze jest pozwolenie na zakup tylko i wyłącznie trzech następujących skrawków materiału, po czym kiedy zakupi się jeden z nich, drewniany pionek idzie na miejsce tego kupionego kawałka materiału, tym samym wyznaczając trzy inne skrawki. Taka kolej rzeczy spowoduje, że jeśli mamy sobie upatrzony jakiś dowolny skrawek materiału, całkowicie nie oznacza, że go zdobędziemy! Może on zostać zablokowany przez drugiego gracza.
Patchwork jest naprawdę ciekawym spędzeniem wolnego czasu! Możemy tutaj tworzyć naprawdę wiele kombinacji i knuć plany jak tylko możemy zdobyć jakichś materiałowy skrawek. Podczas gry dominuje nami szereg emocji, bo może się okazać, że plan gry jaki sobie wymyśleliśmy, może nagle legnąć w gruzach i od nowa trzeba go modyfikować, bo przeciwnik zabrał już nasz upatrzony skrawek. A jeśli chodzi o zarabianie guzików.. tempo tego wszystkiego jest spore, no chyba, że naprawdę musielibyśmy dobrać sobie słabe strzępki materiału. Gra uczy przede wszystkim podejmowania wyborów – czasami będą one wyśmienite, a czasami niestety złe.
Jeśli zaś chodzi o sam wygląd gry, jest naprawdę ładnie wydana. Całokształt gry jest dobrze przemyślany i bardzo kolorowy, więc wielką frajdę będą tutaj miały dzieciaki. Gra nie jest w żaden sposób przeciągana. Gra się szybko i przyjemnie, że aż chciałoby się więcej. Gra jest bardzo prosta do zrozumienia, ale tym samym bardzo satysfakcjonująca. Myślę, że spodoba się nawet osobom, które za zwykłymi planszówkami to tak średnio przepadają 🙂