środa, 21 lutego, 2024
Strona głównakultura i tradycjaKarnawał 2024: data tłustego czwartku i środy popielcowej - kiedy się zaczyna...

Karnawał 2024: data tłustego czwartku i środy popielcowej – kiedy się zaczyna zabawa?

Co to jest karnawał?

Karnawał to okres obchodów poprzedzający Wielki Post. Jest to czas radosnego świętowania, kiedy ludzie uczestniczą w różnego rodzaju zabawach i tradycyjnych obrzędach. Mięsopust, inaczej zwany karnawałem, potrwa 39 dni w 2024 r.

Ile będzie trwał karnawał 2024

Karnawał to okres obchodów poprzedzający Wielki Post, a rozpoczyna się już 6 stycznia 2024 w Święto Trzech Króli i potrwa aż do wtorku 13 lutego, który to poprzedza środę popielcową 14 lutego.  Ostatnia sobota karnawału wypada natomiast 10 lutego. Jest to czas intensywnych zabaw, bali oraz hucznych parad, które odbywają się na ulicach wielu miast.

Jak obchodzi się karnawał?

Okres karnawału jest obchodzony poprzez udział w różnego rodzaju festiwalach, paradach oraz balach karnawałowych. Jest to czas, kiedy ludzie przebierają się i bawią do białego rana. Obejmuje on różne tradycje, które mogą się znacznie różnić w zależności od kraju i kultury. Podczas karnawału spożywane są różnego rodzaju smakołyki, w tym przede wszystkim pączki, faworki oraz inne słodkości. Jest to okazja do organizacji tzw. „tłustych czwartków”, czyli obfitych i pysznych posiłków.

Kiedy wypada tłusty czwartek i środa popielcowa

Tłusty czwartek i środa popielcowa mają bliski związek z karnawałem. W 2024 roku tłusty czwartek wypada 8 lutego, czyli dokładnie pięć dni przed środą popielcową, która w 2024 roku wpadka 14 lutego i jest to dzień rozpoczęcia Wielkiego Postu, czyli rozpoczyna czas refleksji i wstrzemięźliwości,

Kiedy wypadają ostatki 2024

Ostatki, zwane także zapustami, to okres, który bezpośrednio poprzedza Wielki Post, przypada na okres od 8 lutego do 14 lutego, czyli od tłustego czwartku do środy popielcowej. Jest to czas, kiedy ludzie organizują różnego rodzaju zabawy, bale oraz huczne obchody, by w pełni skorzystać z ostatnich dni przed okresem wstrzemięźliwości.

karnawał
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Aktualności