środa, 21 lutego, 2024
Strona głównawork life balanceKalendarz dni wolnych od pracy w 2024 roku: planuj urlop już teraz!

Kalendarz dni wolnych od pracy w 2024 roku: planuj urlop już teraz!

Jakie dni będą wolne od pracy w 2024 roku? W 2024 roku można spodziewać się wielu dni wolnych od pracy, zarówno tych ustawowo uznanych jak i dodatkowych. Kalendarz dni wolnych od pracy w tym roku będzie korzystny dla wszystkich pracowników, dając im szansę na zasłużony odpoczynek i spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Pierwszym dniem wolnym już w styczniu 2024 będzie Święto Trzech Króli. Wspomniany dzień świąteczny wypada w sobotę, dlatego pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy w innym terminie. Sporo jednostek zdecydowało się na wyznaczenie dnia wolnego w dniu 5 stycznia.

Jakie prezentuje się kalendarz dni wolnych od pracy w 2024 roku?

W 2024 roku przypada wiele dni ustawowo wolnych od pracy, co stwarza możliwość zorganizowania dodatkowych dni wolnych lub wydłużonych okresów wypoczynku. Są to dogodne terminy, które warto uwzględnić podczas planowania urlopu i wypoczynku.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2024 roku

Do dni ustawowo wolnych od pracy w 2024 roku zaliczają się m.in. 1 stycznia (Nowy Rok), 6 stycznia (Trzech Króli), 1 kwietnia (Wielkanoc – poniedziałek), 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja), 30 maja (Boże Ciało – czwartek), 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny), 1 listopada (Wszystkich Świętych) oraz 11 listopada (Święto Niepodległości), 25 grudnia (Boże Narodzenie -pierwszy dzień), 26 grudnia (Boże Narodzenie -drugi dzień).

Dni wolne za sobotę

Należy pamiętać o zasadach, które określają wolne dni za sobotę. Zgodnie z Kodeksem pracy, jeśli święto przypada w sobotę, pracownik ma prawo do innego dnia wolnego za ten dzień albo do dodatku do wynagrodzenia za pracę w tym dniu.

Które dni w 2024 roku będą tworzyć długi weekend?

Podczas planowania urlopu warto zwrócić uwagę na dni, które wypadają w taki sposób, aby stworzyć tzw. długi weekend. Oznacza to, że święta przypadające na piątek lub poniedziałek mogą stać się okazją do przedłużonego wypoczynku. Bardzo korzystnie wygląda w tym roku sytuacja z majówką, biorąc wolne 2 maja możemy mieć 3 dni wolnego w tygodniu, a co za tym idzie 

Święta wypadające w piątek lub poniedziałek

W 2024 roku taka sytuacja będzie miała miejsce m.in. 1 stycznia (Nowy Rok), 1 kwietnia (Wielkanoc – poniedziałek), 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja – piątek), 30 maja (Boże Ciało – czwartek), 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny), 1 listopada (Wszystkich Świętych) oraz 11 listopada (Święto Niepodległości).

Wykorzystanie dni urlopowych w 2024 roku

Z uwagi na specyfikę kalendarza w 2024 roku, istnieje możliwość zorganizowania dłuższych okresów urlopu przy minimalnym wykorzystaniu dni urlopowych. Dlatego warto wcześniej zaplanować urlop i skorzystać z dogodnych terminów w celu stworzenia wyjątkowych chwil odpoczynku.

plan roczny
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Aktualności