Metoda SMART – jak sprytnie tworzyć i wyznaczać cele SMART?

Metoda SMART – jak sprytnie tworzyć i wyznaczać cele SMART?


 • Udostępnij na Pinterest

Rok 2020 był dla wielu burzliwy. W 2021 roku świat powoli, ale skutecznie, dochodzi do siebie po pandemii, a ludzie zaczęli patrzeć w przyszłość. Jak będą wyglądać koleje lata? Czy uda Ci się osiągnąć cele, które masz w głowie? Jeżeli podobnie jak my zadajesz sobie powyższe pytania, zapraszamy do naszego artykułu na temat wyznaczania sobie celi przy wykorzystaniu skutecznej i sprawdzonej metody SMART.

Zacznijmy do kilku słów wstępu na temat samej metody, jest to technika wyznaczania celów, która została opracowana przez konsultanta ds. zarządzania i autora Petera Druckera w latach 50. XX wieku. SMART to akronim od angielskich słów, każda litera niesie ze sobą istotną informację:

 • S – Specific (konkretny),
 • M – Measurable (mierzalny),
 • A – Achievable (osiągalny),
 • R- Relevant (istotny),
 • Time-bound (ograniczony w czasie).

Metoda ta, pomoże Ci formułować i osiągnąć Twoje cele w sposób zorganizowany i efektywny, zachęci do krytycznego i obiektywnego myślenia, jak również pomoże podzielić cele na osiągalne kroki osadzone w zdefiniowanych ramach czasowych, dzięki czemu będzie Ci łatwiej monitorować i przeanalizować swoje działania.
Technika ta została stworzona, aby pomóc jednostkom i organizacjom w osiąganiu ich celów. Opiera się ona na założeniu, że wyznaczanie konkretnych, mierzalnych, osiągalnych, istotnych i określonych w czasie celów jest kluczem do sukcesu, do rozwoju osobistego i zawodowego. Zachęca ona do szczegółowego sprecyzowania swoich celów, pomaga stworzyć plan działania i ustalić realistyczne terminy. Zachęca również do utrzymania koncentracji na swoich celach poprzez zapewnienie ram do mierzenia postępów i śledzenia ich.

Wyznaczając cele metodą SMART, musisz wziąć pod uwagę pięć następujących kryteriów:

 1. Konkretny: Twój cel musi być jasny i konkretny.
 2. Mierzalny: Twój cel musi dać się zmierzyć, abyś mógł śledzić swoje postępy.
 3. Osiągalny: Twój cel musi być ambitny, ale osiągalny, abyś faktycznie mógł go zrealizować.
 4. Istotny: Twój cel musi być istotny dla Twoich ogólnych celów.
 5. Określony w czasie: Twój cel musi mieć określony czas realizacji, abyś wiedział, kiedy spodziewać się rezultatów. Pamiętaj, aby terminy były realistyczne.

Formułując cele przy wykorzystaniu metody SMART, zacznij od odpowiedzi na pytanie "Co chcesz osiągnąć?" i kolejno przejdź przez wszystkie kryteria szczegółowo, odpowiadając sobie na następujące pytania:

 • Konkretny: Czy mój cel jest jasny i konkretny?
 • Mierzalny: Jak będę mierzył swoje postępy?
 • Osiągalny: Czy mój cel jest realistyczny i osiągalny?
 • Istotny: Czy mój cel jest zgodny z moimi ogólnymi celami?
 • Określony w czasie: Czy mam określony czas na osiągnięcie mojego celu?

Kiedy już odpowiesz na te pytania, możesz zacząć tworzyć plan działania z konkretnymi zadaniami i terminami. Pomoże Ci to skupić się na swoich celach i śledzić postępy.

Oto kilka przykładów celów SMART:

 • Do końca roku przebiegnę wyścig na 5K w czasie poniżej 30 minut.
 • Zwiększę ruch na mojej stronie internetowej o 10% w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
 • Zaoszczędzę 1000 dolarów na wakacje do końca roku

Stosowanie metody SMART niesie za sobą wiele korzyści, zachęca ona do krytycznego i obiektywnego myślenia oraz pomaga stworzyć plan działania z konkretnymi zadaniami i terminami.
Do głównych zalet możemy zaliczyć:

 1. Zwiększoną motywację: Wyznaczając konkretne, osiągalne cele, będziesz miał większą motywację do ich realizacji. Metoda SMART zachęca do szczegółowego przemyślenia swoich celów, co może pomóc w utrzymaniu koncentracji na celach.
 2. Poprawa koncentracji: Metoda ta pomaga Ci pozostać skoncentrowanym na swoich celach poprzez zapewnienie ram dla mierzenia i śledzenia postępów.
 3. Zwiększona odpowiedzialność: Kiedy wyznaczasz cele SMART, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz mógł z łatwością zweryfikować swoje postępy. Przeglądaj regularnie poziom realizacji, może pomóc Ci pozostać na dobrej drodze i utrzymać wysoki poziom skupienia motywacji.
 4. Lepsze zarządzanie czasem: Ustalając konkretne, realistyczne terminy, będziesz mógł efektywniej zarządzać swoim czasem i skupić się na najważniejszych zadaniach. Główny cel możesz podzielić na mniejsze elementy i jeszcze lepiej kontrolować ich termin wykonania.

Bez względu na to, jak dobrze się przygotujesz i sformułujesz cele, pamiętaj, iż zawsze mogą pojawić się przeszkody, które
będziesz musiał pokonać. Pozostań elastyczny, gdyż życie jest pełne niespodzianek i być może będziesz musiał
dostosować swoje plany. Ważne jest, aby być gotowym do wprowadzania zmian, jeśli jest to konieczne.
Nie zapomnij również o świętowaniu sukcesów, każdy nawet najmniejszy element przybliżający Cię do realizacji swoich
celów jest ważny, gdyż to on właśnie utrzymuje Twoją motywację na wysokim poziomie i skupienie na danym celu.

Teraz gdy już wszystko masz przemyślane, ułożone i zaplanowane, nie pozostaje nic innego jak działać. Pamiętaj o założeniach metodologii SMART, śledź postępy realizacji celu, zachowaj elastyczność i świętuj sukcesy. Pamiętaj każdy krok jest ważny, nawet ten najmniejszy. Z odpowiednim nastawieniem i metodą SMART, będziesz w stanie osiągnąć wyznaczone sobie cele.