Gry planszowe z czasów PRL

Gry planszowe z czasów PRL


  • Udostępnij na Pinterest

Są gry planszowe, których sława nie ustała po dziś dzień. Są też takie o których zapomniano, ale w PRL-u były bazą rozrywki i nauki. Jakie gry z PRL-u zapadły wszystkim w pamięć?

Gry planszowe PRL

Najpopularniejszą grą, która w ówczesnych czasach również ma dobrą sławę to Chińczyk. Jest to gra dla maksymalnie 4 osób. Każdy z graczy otrzymuje 4 pionki w odmiennych kolorach. Rzucając kostką gracze przesuwają się po kolejnych punktach planszy, aby dotrzeć do bazy oznaczonej tym samym kolorem. Wygrywa ten, kto pierwszy ustawi wszystkie pionki w wyznaczonym miejscu. 

Tele-Gra to gra planszowa, która będzie atrakcyjna dla dzieci. Jest to planszówka pod względem zasad analogiczna do popularnych gier z grupy Memory. Gra zawiera 32 pary kart, które przedstawiają słynne postaci z bajek, filmów rysunkowych Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej np. Przygody Reksia. Dzieci mają za zadanie odkryć, jak największą liczbę identycznych obrazków. 

Wśród gier dla dzieci z PRL-u jest również Stragan. Bardzo przyjemna gra planszowa, która polega na jak największym zbiorze owoców i warzyw, pod postacią kartonowych rysunków. Każdą zdobycz układa się na swoim straganie, a najbardziej okazały wygrywa. 

Kolejna gra to Wesoły Berek. Jej bazą jest plansza, kostka oraz pionki. Przeznaczona jest dla 2-4 osób. Ten z graczy,  który wyrzuci 6 zostaje Berkiem. Reszta uczestników ma za zadanie uciekać przed nim. Wygrywa osoba, która nie da się złapać. 

Dla nieco starszych dzieci, jak i dorosłych jest gra Focus. W jej skład wchodzą plansze i pionki. Gra polega na zbijaniu pionków. Wygrywa ten, kto zbije wszystkie pionki przeciwnika lub gdy nie będzie miał ruchu. 

Bardzo popularną grą była też planszówka GO przeznaczona dla osób dorosłych. Jest to gra logiczna, strategiczna i taktyczna. Plansza składa się z równo podzielonych pól, która służy do taktycznego ustawiania pionków. 

Znasz te gry?