Gry planszowe w dobie crowdfundingu

Gry planszowe w dobie crowdfundingu


  • Udostępnij na Pinterest

Gry planszowe są ponadczasową rozrywką, która pozwala na spędzenie jakościowego czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Rynek gier jest pełen różnych pozycji, a stale powstają nowe propozycje. Jednym ze sposobów, dzięki którym nowatorskie gry planszowe mogą trafić do użytku komercyjnego, jest crowdfunding.

Czym jest crowdfunding?

Crowdfunding to tzw. finansowanie społecznościowe. Jest szczególnym sposobem inwestowania w dany produkt przez internautów, w zamian za wcześniejszy dostęp do produktu czy znaczną zniżkę na jego zakup. Twórcy proszą o wsparcie produktów, które wymagają wcześniejszych nakładów, pozwalających na ich wyprodukowanie i wprowadzenie na rynek.

Wraz z rozwojem crowdfundingu coraz więcej jest biznesów, które osiągnęły spektakularny sukces dzięki wsparciu społeczności. Przykładem mogą być m. in. Oculus (virtual reality) czy Fidget Cube oraz wiele wydanych książek czy filmów.

Gry planszowe w dobie crowdfundingu

Gry planszowe, ze względu na szerokie grono pasjonatów tej rozrywki, również są popularnymi projektami finansowanymi przez społeczeństwo (także w Polsce). Fani wspierając wydanie danej gry mogą liczyć na specjalne informacje o grze, limitowane dodatki tylko dla wspierających, a także – przede wszystkim – na upewnienie się, że gra powstanie i będzie możliwe zagranie w grę, której koncept tak ich zainteresował.

Do najpopularniejszych portali, na których wspierane są gry planszowe należą Kickstarter oraz Wspieram.to. Przykładami gier wydanych dzięki wsparciu są np. Dwellings of Eldervale, Marvel United i Frosthaven. Wydanych zostało także wiele polskich pozycji – m. in. Dark Ages, Frostpunk czy Nemesis Lockdown.