Gry planszowe strategiczne

Gry planszowe strategiczne


  • Udostępnij na Pinterest

Gry planszowe strategiczne

Gry planszowe strategiczne – czym one w ogóle są?

Są to gry planszowe, których rozgrywka bazuje na strategicznym myśleniu. Często wymaga od graczy ekonomicznego oraz analitycznego podejścia. Dzięki temu rozgrywka staje się angażująca zarówno ze względów fabularnych jak i wymagań stawianych umysłowi gracza.

Strategiczne planszówka – co trzeba o nich wiedzieć?

Gry planszowe strategiczne mogą mieć różne rozwiązania rozgrywkowe. Przykładem są zwykłe karty, plansze z pionkami lub motywy łączące wymienione warianty. Zwykle gry strategiczne posiadają swoją fabułę, która bazuje na specjalnie wykreowanym przez twórców świecie albo adaptacji znanej marki. Ze względu na powszechne upodobania zwykło się myśleć o grach planszowych strategicznych jako produkcjach nawiązujących do fantastyki. Na dzień dzisiejszy popularność zyskują także settingi cyberpunkowe. Przykładowo pozwalają one graczom wcielić się w jedną z korporacji lub frakcji.

Strategiczne gry planszowe – jakie są typowe cechy takich produkcji?

Niemal przed każdą rozgrywką nowi gracze muszą spędzić sporo czasu przed instrukcją. Jest to podstawowy wymóg, aby zrozumieć w pełni daną produkcję. Światy i mechaniki nimi rządzące w grach planszowych strategicznych bywają na tyle rozbudowane, że lektura instrukcji może zająć kilka godzin. Mimo wszystko najlepiej uczy się w praktyce, a gracze często zdobywają informacje na temat danej gry ogrywając ją. 

Popularnym rozwiązaniem jest stosowanie podobnych metod, co Dungeons and Dragons. Polega to na rzucaniu kostką przed wykonaniem każdego ruchu lub w czasie interakcji wewnątrz rozgrywki. Często towarzyszy temu także plansza, karty tematyczne albo monety. Popularne jest również tworzenie własnej postaci lub wybieranie z udostępnionej galerii. Warto wspomnieć, że na samym kreowaniu charakteru można czasem spędzić dobre godziny.

Niektóre z gier planszowych strategicznych to typowe karcianki. Wtedy rozrywka ściśle opiera się na kartach. Często jednak wplata się tam elementy interakcji z przedstawionym światem, rzuty kostką lub inne działania mającej urozmaicić doznania płynące z rozgrywki.

Gry planszowe strategiczne – dla kogo?

Oferta tego typu gier jest bardzo różnorodna ze względu na charakter gier strategicznych. Wbrew pozorom w niektórych tytułach odnajdą się również młodsi gracze. Pomimo konieczności logicznego oraz analitycznego myślenia. Zwykle producenci informują o tym do jakiej grupy wiekowej kierowany jest produkt. Jednak nie trzeba się zawsze do tego stosować, ponieważ istnieją wyjątki. Z reguły jednak niektóre tytuły są na tyle skomplikowane, że ściśle celowane są do grupy osób dorosłych.

Jak wcześniej wspomniano gry planszowe strategiczne często przenoszą graczy do świata ulubionych marek filmowych lub grubych. Przykładem są tytuły planszowe, które nawiązują do popularnych uniwersów takich jak- Władcy PierścieniDark Souls albo Kroniki Diuny

Wymienione marki są bardzo popularne wśród młodzieży, dlatego często też ta grupa wiekowa sięga po strategiczne gry planszowe. Takie tytuły są niezwykle kształcące, ponieważ pozwalają wyrobić sobie szereg umiejętności przydatnych w realnym życiu.

Reasumując gry planszowe są przeznaczone dla osób lubiących umysłowe wyzwania i rywalizacje. Pozwalają także na poszerzenie znajomości ulubionych uniwersów.

Najpopularniejsze gry planszowe strategiczne – nasze typy:

Jedną z najpopularniejszych produkcji od wielu lat jest Transformacja Marsa, która zajmuje czołowe miejsce według wielu użytkowników. Bardzo dużą popularnością cieszą się również tytuły adaptujące g.ry Przykładowo jest to Frost Punk gra planszowa. Niezwykle popularna również jest Dark Souls gra karciana będąca karcianka opartą na kooperacji.