TOP 10 gier planszowych RPG
Gry planszowe RPG. Czym one są i komu są polecane?
Wśród gier planszowych wyodrębnił się bardzo szczególny typ, który podbił serca i umysły miłośników szeroko pojętego świata fantasy. Gry fabularne zwane również grami rpg popularne są w Polsce od wczesnych lat 90, choć i wcześniej przewijały się nieoficjalnymi kanałami. Jak w krótkich słowach scharakteryzować można ten gatunek gier planszowych i jak przebiega zabawa? Czy zagrać może w nie każdy i co polecić można z tej kategorii osobom zainteresowanym?
Gry planszowe RPG – Jak poprawnie zdefiniować ten gatunek?
Warto sobie uzmysłowić, że omawiany tu rodzaj planszówek różni się znacznie od standardowych. Przede wszystkim opiera się na zupełnie odmiennych założeniach. Gry planszowe rpg to inaczej gry fabularyzowane. Skrót ten rozwinąć można jako gry role-playing games i to właśnie odgrywanie ról ma tu wybitne znaczenie. Papierowe wersje gier narodziły się w Stanach Zjednoczonych już w latach 60 poprzedniego stulecia. Wyznaczyły one pewien trend, wokół którego skupiły się konkretne grupy ludzi. Byli to przeważnie miłośnicy literatury fantasy i science fiction, którzy dobrze się bawili, rozbudzając swoją wyobraźnię.
W latach 80 z drugiej ręki nabyć można było papierowe rgp-i także i w PRL. Starsi gracze pamiętają zapewne słynną planszówkę Warhammer wraz z podręcznikiem do gry. Dziś zapewne z nostalgią wspominają tamte czasy. W latach 90. gry tego typu były oficjalnie dostępne w sprzedaży. Przez lata zbudowały się społeczności skupione wokół zabawy tego typu. Papierowe gry stanowią unikatowy format zabawy narracyjnej, opartej na wyobraźni uczestników. Zawiera w sobie coś ze świata sztuki. Obserwując przebieg zabawy z boku, można mieć nieodparte wrażenie, iż patrzy się na specyficzną sztukę teatralną połączoną niekiedy z psychodramą. Brzmi ciekawie?
Czas magii i topora czyli klasyka gatunku RPG
Powyżej pojawiło się odniesienie do sztuk teatralnych i nie ma w tym cienia przesady. Gry planszowe rpg rządzą się swoimi prawami. Zabawa przebiega nietuzinkowo. Oto bowiem wyznacza się specjalnego mistrza gry, który wprowadza uczestników zabawy w fikcyjny świat. Spotkamy tam elfów, krasnoludów, przedstawicieli różnych frakcji, magów, barbarzyńców i paladynów. Słowem na potrzeby sesji zanurza się uczestnik w bogatym świecie wyobraźni. Zabawa opiera się nie tylko na niej. Każdy uczestnik sesji dysponuje określonymi statystykami wykreowanej przez siebie postaci. Parametry takie jak poziom inteligencji, przebiegłość, siła, spryt, decydują o przebiegu negocjacji i wyniku starcia z napotykanymi przeciwnościami. Do zabawy stosuje się rozmaite plansze, podręczniki, karki papieru i długopis. Uczestnicy korzystają również z kostek ośmiościennych.
Komu polecić można papierowe planszówki? Na pewno osobom cierpliwym i z dużą dozą wyobraźni. Przeciętna sesja trwać może godzinami i dlatego decydują się na nią osoby naprawdę zainteresowane taką formą rozrywki. Przeważnie są to miłośnicy szeroko rozumianego świata fantasy i właśnie takim ludziom polecić można przebogaty świat rozmaitych, papierowych systemów rpg.
Popularne systemy planszowych gier RPG
Poruszając się po gruncie gier fabularyzowanych, wyłowić można różna systemy będące perełkami. Gry planszowe rgp zahaczają nie tylko o świat fantasy, ale coraz częściej nawiązują do klimatów postapokaliptycznym i świata grozy. Warto przyjrzeć się topowym grom rpg.
- Dungeon & Dragons. Dawniej gry tego typu kojarzyły się z nie najgorzej starzejącym się Warhammerem 40K. Dziś trudno nie wymienić bogatego świata D&D jako sztandarowej gry planszowej role playing-games. Kwintesencją tego bogatego systemu fantasy jest sprawczość mistrza rozgrywki. To on wpływa na przebieg zabawy i losy uczestników. Polecana każdemu miłośnikowi świata fantasy.
- Sherlock Holmes. Dookoła Świata. Ten system rpg jest dość nowatorski. Jest to bowiem klasyczny przykład komiksu paragrafowego, w którym to wybory uczestników decydują o przeskakiwanych stronach i możliwych zakończeniach rozgrywki. Polecana jest miłośnikom rozwiązywania zagadek i szeroko pojętej kryminalistyki.
- Black Monk Zew Cthulu: Księga Strażnika. Ta gra planszowa rpg nawiązuje w oczywisty sposób do prozy Samotnika z Providance, H.P. Lovecrafta. Opiera się na narracji mistrza i badaniu mrocznych, mrożących krew w żyłach tajemnic przez uczestników sesji. Czytelnicy Lovecrafta i grozy jako takiej będą usatysfakcjonowani.
- Galakta Mutant: Rok Zerowy. Jest to propozycja, która zaspokoi gusta miłośników dystopii i klimatów postapokaliptycznych. Coraz więcej planszówek rpg w tym jakże mrocznym klimacie, ale ta konkretna wybija się na prowadzenie w rankingu popularności. Opiera się na klasycznych zasadach rozgrywki. Jest więc mistrz gry, który prowadzi rozgrywkę i uczestnicy zabawy. Gracz wciela się w mutanta, który jako jedyny przeżył zagładę ludzkości. Jego zadaniem będzie ten świat odbudować.