Gry planszowe imprezowe – kiedy się sprawdzają?

Gry planszowe imprezowe – kiedy się sprawdzają?


  • Udostępnij na Pinterest

Flirt towarzyski, Taboo czy Story Cubes to jedne z najpopularniejszych gier planszowych imprezowych. Warto sięgnąć po tego typu pozycje zarówno na imprezie rodzinnej, jak i na imprezie dla znajomych, oczywiście odpowiednio dopasowując tematykę gry do towarzystwa i okoliczności. Kiedy sprawdzi się taka rozrywka?

Jaki charakter mają gry planszowe imprezowe?

Wszystkie gry planszowe imprezowe łączy przede wszystkim wspólny cel – dobra zabawa. Takie gry mają wywoływać rozbawienie, rozładowywać negatywną energię i przybliżać do siebie ludzi niekiedy całkowicie obcych. Dostępne są zarówno gry dla par, jak i dla singli. Można grać grupowo lub pojedynczo. Niektóre rozgrywki wręcz zaleca się przeprowadzać w towarzystwie trunków, które dodatkowo podkręcą atmosferę. Wybór takich gier planszowych zaleca się na kameralne spotkania o luźnym charakterze. Odpowiednio dobrana gra planszowa imprezowa może poprawić klimat rodzinnego spotkania po latach. Natomiast w przypadku imprez dla znajomych sprawdzi się właściwie każdy wariant tego typu planszówki.

Gry planszowe imprezowe uratują nudną domówkę

Imprezowe gry planszowe sprawdzą się doskonale na każdej domówce. Warto sięgnąć po nie zwłaszcza wtedy, kiedy gościom nie dopisuje humor lub gdy ludzie słabo się znają i nie mogą znaleźć wspólnego języka. Gry tego typu mogą połączyć gości w pary lub w większe drużyny. Efekt zawsze jest jednak podobny – nawet obcy sobie ludzie zaczynają zachowywać się swobodniej w swoim towarzystwie. Kiedy chodzi natomiast o spotkanie bardzo bliskich sobie osób, gra typu Flirt towarzyski pozwoli odkryć karty przed drugą połówką i podzielić się z nią skrywanymi uczuciami. Część gier planszowych rozgrywa się godzinami, inne sprawdzają się przy krótkich partiach, kiedy uczestnicy nie chcą zbyt mocno „wkręcać się” w zabawę. Czasami planszówka wymaga ruszenia głową, a czasami jest na tyle niewymagająca, że pomaga rozluźnić się i zrelaksować. 

Gry planszowe imprezowe – dla kogo?

Większość gier planszowych imprezowych to propozycje dla osób dorosłych. Chodzi przede wszystkim o różne podteksty, które mogą pojawić się w takich propozycjach, a także o fakt, że niektóre z nich wymagają sięgnięcia po napoje wysokoprocentowe. Istnieją jednak również gry planszowe imprezowe o nieco bardziej uniwersalnym charakterze i te sprawdzą się również w przypadku młodszych graczy, na przykład na imprezie rodzinnej czy na przyjęciu urodzinowym. Po niektóre gry imprezowe mogą sięgnąć także pary spędzające razem długie, jesienne wieczory. 

Jak wybrać odpowiednią grę planszową na imprezę?

Dobra gra planszowa angażuje i bawi wszystkich zaproszonych gości, dlatego wybierając konkretną propozycję warto pamiętać o kilku zasadach:

  1. Wybieramy gry planszowe imprezowe z myślą o wszystkich zaproszonych gościach, a nie tylko o własnych preferencjach. W przeciwnym razie nie każdy będzie zainteresowany włączeniem się do zabawy.
  2. Jeśli szukamy gry planszowej na dużą imprezę, musimy wybrać taki wariant, który pozwoli uczestniczyć w rozgrywce wszystkim, czyli grę dla grup wieloosobowych. Najlepszy efekt daje bowiem wspólna zabawa. Nie byłoby przyjemnie, gdyby ktoś chętny musiał zostać wykluczony lub zmuszony czekać na swoją kolej. 
  3. Gra na imprezę musi być prosta. Nie można tłumaczyć gościom skomplikowanych zasad, w których każdy się pogubi. Często prowadzi to do nieporozumień i kłótni, ponieważ okazuje się, że każdy gra według własnych reguł. 
  4. Miejsce na grę planszową musi być przemyślane. Większość planszówek mieści się na stole, ale na imprezie można prowadzić rozgrywkę również w pozycji leżącej na podłodze.