Gry planszowe dla dzieci od 5 lat

Gry planszowe dla dzieci od 5 lat


  • Udostępnij na Pinterest


Gry planszowe dla dzieci od 5 lat – co wybrać? 

Gry planszowe są idealnym sposobem na spędzanie rodzinnego popołudnia. Są stworzone by zapewniać rozrywkę wszystkim domownikom, ale to nie wszystko. Czas poświęcony na gry daje mnóstwo korzyści. Gry planszowe dla dzieci przepełnione są treściami edukacyjnymi. Grając w gry starsze przedszkolaki uczą się samodzielności, rozwiazywania problemów, planowania, przewidywania ruchów przeciwników, a także hartują się emocjonalnie oswajając z nieuniknioną porażką. Ogromną korzyścią grania w gry planszowe jest także nauka współdziałania i współpracy. Gry planszowe wspomagają naukę matematyki i wielu aspektów języka polskiego. Idealnie gdy wybrane przez rodziców gry planszowe łączą ze sobą zabawę i naukę. Dodatkowo czas gier scala rodzinę i pozwala poczuć się w swoim towarzystwie bezpiecznie. 

Wśród gier planszowych dla dzieci od piątego roku życia można znaleźć bardzo ciekawe propozycje. Wśród nich znajdziemy m.in. gry polegające na kooperatywie, takie w których należy rozwiązywać zagadki, a także standardowe gry, zawierające element rywalizacji. Zdecydowana większość gier proponowanych dzieciom od 5 lat niesie za sobą wartości edukacyjne. 

Polecane gry planszowe dla 5 letniego dziecka.

Poniżej przedstawiamy kilka ciekawszych opcji gier planszowych dla dzieci od 5 lat: 

Lisek Urwisek

To propozycja idealna na początku przygody z grami planszowymi. Jest to specjalny rodzaj gry, w którym gracze nie rywalizują ze sobą, dlatego będzie doskonałym wyborem dla dzieci, które jeszcze nie radzą sobie z porażką. Lisek Urwisek należy do kategorii gier kooperacyjnych, w której gracze muszą ze sobą ściśle współpracować. Zadaniem wszystkich grających jest zbieranie wskazówek, które doprowadzą graczy do rozwiązania zagadki. W doskonały sposób pozwala rozwijać spostrzegawczość i logiczne myślenie. 

Gra posiada wiele różnorodnych elementów, które z pewnością zaciekawią rezolutnych pięciolatków. Oprócz standardowych elementów, w pudełku znajdziemy: karty ze śladami lisa, pionki detektywów, a także specjalny sprzęt detektywistyczny: detektor, który pozwala rozpoznać poszukiwanego lisa. 

Zagadki Smoka Obiboka 

Zagadki są dla dzieci bardzo atrakcyjną formą zdobywania wiedzy. Gra planszowa Zagadki Smoka Obiboka to kolejne wydanie dla przedszkolaków należące do kultowej serii Smok Obibok Poleca. W tej części razem z dziećmi możemy w formie zabawy poznawać figury geometryczne, zwierzęta, rośliny i pory roku. Minimalna ilość graczy to 1 osoba, więc dzieci mogą samodzielnie bawić się przy użyciu atrybutów z gry.

Jest to idealna gra dla 5 latków, ale także dla dzieci rozpoczynających swoją przygodę ze szkołą. Zasady gry są bardzo proste. Na początku zabawy każdy z graczy otrzymuje jedną planszę, a prowadzący grę odczytuje zagadkę. Zadaniem dziecka jest odpowiedzieć na zadane pytanie. Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi otrzymuje kolorowe kółeczko, które dopasowuje kolorem do odpowiedniego miejsca na planszy, ćwicząc przy tym kategoryzowanie. Wygrywa ten z graczy, który jako pierwszy zapełni swoją planszę.

Kociaki Łobuziaki

To gra wyjątkowa, która wymaga ogromnego skupienia i umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika. Dzięki cudownym ilustracjom zachwyci osoby o wysokim poczuciu estetyki. W pudełku gry znajdziemy wyjątkowe atrybuty: specjalne, wykonane z grubej tektury plansze z wycięciami oraz SZNURKI w różnych kolorach! Minimalna ilość graczy to 2 osoby.

Jest to idealna propozycja dla całej rodziny. Jej przebieg jest bardzo prosty. Na początku gry każdy z graczy otrzymuje jedną planszę oraz jeden kolorowy i mięciutki motek. Następnie po kolei wszyscy gracze odkrywają karty, które wskazują trasę biegu kota. Celem gry jest zebranie jak największej ilości zabawek z pokoju. Właśnie w ten sposób zbierane są punkty. Dodatkowym plusem gry są ćwiczenia motoryki małej, poprzez zwijanie i rozwijanie sznurka ze szpuli. Grając w Kociaki Łobuziaki musimy przewlekać sznurki, dzięki czemu ćwiczymy także precyzję.