Gloomhaven – o co chodzi w tej grze?
Gloomhaven to gra przygodowa. Zarówno nazwa, jak i opakowanie jasno sugerują, że to gra fantastyczna. Sugerowany wiek graczy to 14+. Czar rozgrywki to średnio 30 minut dla każdego gracza. W rozgrywce udział może wziąć maksymalnie 4 osoby. To podstawowe informacje w ogólnym skrócie.
Gloomhaven – jak wygląda rozgrywka?
Gra opiera się na rozgrywaniu kampanii w grupie od 1 do 4 graczy. Tak, to zabawa może dotyczyć tylko jednego uczestnika, bowiem gra przewiduje opcje rozgrywania misji pojedynczych. W przypadku, gdy w Gloomhaven gra więcej, niż jedna osoba, to kampania opiera się na scenariuszach, które w trakcie rozgrywki zaczynają się ze sobą łączyć. Poszczególne elementy są od siebie zależne. Rozgrywka składa się z dwóch głównych, cyklicznie powtarzających się momentów. Pierwszym z nich jest wizyta w mieście, które nosi nazwę Gloomhaven. Drugi etap to wędrówka po lochach, w których spotkać można różne, nieprzyjemne stwory.
Będąc w mieście, gracze mogą decydować o losie swoich bohaterów; o tym co kupić, w jakich wydarzeniach wziąć udział, czy wyruszyć w podróż. Pierwszym etapem rozgrywki jest przejście misji wprowadzających. Są to dwie przygody, po których następuje moment wyboru dla uczestników. W tej chwili gracze sami zaczynaja decydować o losie swoich bohaterów; dokąd pójdą, jaką misję wybiorą. Co ważne, wybory jednych gracz, wpływają i mogą ograniczyć innych. Całokształt działań musi być zatem przemyślany i dobrze dobrany.
Gloomhaven – dostępne scenariusze i misje
Gloomhaven to gra przygodowa, opierająca się na przygotowanych przez autora sesjach. W pudełku z grą znajduje się księga możliwych scenariuszy. To z niej dowiemy się o co chodzi w przygodach, w jakim układzie powinny znajdować się kafle oraz jakie benefity otrzyma nasz bohater po wykonaniu misji.
Każdy gracz otrzymuje karty akcji. Ilość kart uzależniona jest od bohatera, jaki przypisany jest do gracza. W trakcie gry, każdy z bohaterów otrzymuje nowe karty, co zwiększa możliwości. Mechanizm używania kart dokładnie opisany jest w instrukcji gry, nie jest to jednak nic trudnego. Co ważne, wykorzystana karta trafia na specjalny stos, co oznacza, że można użyć jej tylko jeden raz.
Gloomhaven – nieprzypadkowe karty
Zwykle standardowym w tego typu grach jest przypadek. Gracz nie ma decyzyjności lub ma ją na bardzo małym poziomie, w przypadku wybieranych kart oraz możliwości. W Gloomhaven jest zupełnie na odwrót. To gracz decyduje o tym, jaką kartę i kiedy wykorzysta. Co za tym idzie, trzeba dokładnie myśleć o swoich wyborach oraz wykorzystywanych elementach, które powinny być rozłożone równomiernie na całą grę. W przypadku, kiedy gracz bezmyślnie pozbędzie się swoich „asów z rękawa”, może okazać się, że reszta gry przebiegnie mu na instrukcyjnym odpoczynku.
Wspomniane wyżej karty ataku, jak sama nazwa wskazuje, służą do wykorzystania w czasie walk. Karty określają siłę walki, a jej zakres to od -2 do +2. Skrajne wartości z podanego przedziału pojawiają się niezwykle rzadko, zatem są one białymi krukami, które warto trzymać na specjalną okazję. Przebieg gry pozwala na modyfikację talii gracza.
Gloomhaven – niesamowity klimat fantasy
Gloomhaven to gra, która charakteryzuje się niesamowitym klimatem. Na całokształt wpływają zarówno fabuła, jak i detale jakie jak potwory, które stworzone zostały na potrzeby gry. Wielkie, masywne pudło zawiera masę elementów, a każdy z nich stworzony jest z niesamowitą starannością. Estetyka i kwestie wizualne nadają grze jeszcze więcej niepowtarzalnego klimatu, w którym zakochają się fani gier RPG.