Czarne historie- recenzja gry planszowej
Gry planszowe to wspaniała rozrywka, która od wielu długich lat cieszy się ogromną popularnością i uznaniem wśród szerokiego grona osób. Są one doskonałą formą zabawy nie tylko dla dzieci, ale także dla młodzieży i dorosłych. Wyjątkowo intrygującą pozycją jest gra Czarne historie. Czy pozycja powinna znaleźć się na naszej półce? Dla kogo gra jest dedykowana? Przyjrzyjmy się jej z bliska.
Krótka charakterystyka gry Czarne historie
Gra planszowa Czarne historie jest pozycją mocno kontrowersyjną, a zarazem niezwykle oryginalną i ciekawą. W grach planszowych zazwyczaj dążymy do wyznaczonego celu, liczymy cenne punkty czy kończymy całą rozgrywkę, wyłaniając ostatecznego zwycięzcę. Jaką więc grą są Czarne historie? To z całą pewnością doskonała gra imprezowa, dedykowana dla starszych graczy, która przeznaczona jest dla większej liczby osób, a jej głównym celem jest integracja. Gra zamknięta jest wyjątkowo miękkim w dotyku, kwadratowym pudełku w kolorze czarnym z czerwonym kleksem. W środku skrywa się pięćdziesiąt kart z zagadkami, które charakteryzują się dobrą jakością wykonania. Dołączona jest także instrukcja gry. Karty są twarde, a ilustracje na nich zawarte utrzymane są w surowej, trzykolorowej stylistyce, które wyglądają niczym rysunki z kryminalistycznych czasopism.
Jeśli lubimy gry z nutką adrenaliny i tajemniczych, kryminalistycznych zagadek, w których nie odnajdziemy standardowego schematu i logicznych reguł, Czarne historie będą dla nas wyborem doskonałym.
Jak grać w Czarne historie?
By móc czerpać radość i polubić grę Czarne historie, trzeba otworzyć swój umysł i pobudzić kreatywność. Jest to więc propozycja dla osób twórczych. Gra nie wymaga rozkładania plansz ani wcześniejszego przygotowania, dzięki czemu możemy cieszyć się doskonałą rozrywką w każdym miejscu, w którym się znajdujemy.
Idea całej gry jest bardzo prosta. Jeden z uczestników (narrator) czyta tekst zawarty na jednej z wybranych kart, który jest zagadką kryminalistyczną do rozwiązania dla graczy. Następnie odwraca kartę na drugą stronę i czyta w myślach wyjaśnienie owej zagadki. Pozostała liczba graczy wyjaśnia przyczyny morderstwa, samobójstwa itd., poprzez zadawanie narratorowi pytań, na które może on odpowiadać tylko "tak" bądź "nie". Zagadki są skomplikowane do rozwikłania, przez co naprawdę trzeba uruchomić najciemniejsze meandry naszych neuronów- sytuację do rozwiązania są tak skonstruowane, by nauczyć graczy tzw. myślenia lateralnego. Dlatego na początku gracze mogą zmierzać się z niemałym problemem rozwiązania zagadek. W grze odnajdziemy także kilka szczególnie trudnych kart, których rozwiązanie może wywołać przestoje w grze.
Czy warto grać w Czarne historie?
Czarne historie to z pewnością pozycja, która pozwoli wszystkim miłośnikom kryminalnych klimatów puścić wodze swojej wyobraźni i fantazji. Wadą gry z pewnością jest jej ograniczona powtarzalność gry. Jeśli rozwiążemy 50 zagadek, możemy bawić się jedynie w roli narratora bądź sięgnąć po kolejną część serii, których dostępna jest szeroka i bogata kolekcja. Jest to lekka pozycja, która powinna znaleźć się na półce wśród innych gier. Co więcej, będzie to także doskonała propozycja dla nastolatków, którzy będą mogli zabrać ze sobą grę na obóz czy kolonie. Co ciekawe, Czarne historie przypadną do gustu także osobom, które nie są miłośnikami gier planszowych. Prosta forma gry sprawia, że każdy, bez wcześniejszego przygotowania, będzie mógł przenieść się w intrygujący świat kryminalnych historii.