Co to jest i jak założyć konto na Mastodon

Co to jest i jak założyć konto na Mastodon


  • Udostępnij na Pinterest

Mastodon to otwarta sieć społecznościowa istniejąca na rynku od 2016 roku będąca alternatywą dla komercyjnych platform, która dzięki zaistniałym zmianon na rynku mocno zyskała na popoluarności w ostatnim czasie.

Mastodon jest to zdecentralizowana platforma, co oznacza, że nie jest kontrolowana przez jedną firmę czy osobę, a zamiast tego składa się z wielu różnych serwerów, które w tej aplikacji przyjęły nazwę "instancji" i są ze sobą połączona. Chcąc dołączyć do społeczności, użytkownik musi założyć konto na jednym z wielu dostępnych serwerów tematycznych, a co za tym idzie musi przestrzegać reguł i zasad stworzonych przed właściciela danego serwera.

Funkcjonalnie i wizualnie Mastodon przypomina Twittera, użytkownik musi założyć konto na którym identyfikuje się za pomocą nika zaczynającego się od @. Użytkownik może publikować posty – zwane tutaj toots, składające się zarówo z tekstu jak również z innych elementów takich jak muzyka czy filmy, mogą również zawierać linki. Tak jak na innych portalach społecznościowych użytkownicy mogą na wzajem reagować na swoje posty, podawać je dalej czy na nie odpowiadać. Istnieje tutaj również opcja wyszukiwania interesujących nas treści za pomocą znaku hasztag # i słów kluczowych.

Przejdźmy teraz do następnego kroku, a mianowicie do założenie konta.

Z platformy można korzystać postaci oficjalnej aplikacji dostępnej zarówno na telefonie jak i w przeglądarce na komputerze. Jeżeli wybieramy opcję pierwszą to należy zacząć od pobrania oficjalnej aplikacji dostępnej w Google Play dla Androida czy w App Store w przypadku systemu iOS. Warte zaznaczenia jest iż z platformy można również skorzystać za pośrednictwem szeregu innych aplikacji,cała lista jest dostępna na stronie sieci – https://joinmastodon.org/apps. Cześć z aplikacji może być płatna stąd zalecamy zachować czujność przy wyborze.
Oto, instrukcja krok po kroku jak założyć konto w portalu w przeglądarce na komputerze.

Krok 1: Przejdź na stronę: https://joinmastodon.org/ gdzie wybieramy opcję Creat account.
create%20account%20mastodon

Krok 2: Wybierz instancję do której chcesz dołączyć. Krok ten jest niezbędny i jest to efekt zdecentralizowanej struktury portalu.
Krok 3: Zaakceptuj listę podstawowych zasad obowiązujących na serwisie.
Krok 4: Wypełnij formularz rejestracyjny. Będziesz musiał podać adres e-mail, wybrać nazwę użytkownika i hasło. Zalecamy wybranie silnego, unikalnego hasła dla ochrony Twojego konta.

skonfiguruj%20konto%20na%20mastodon

Krok 5: Platforma wyśle wiadomość mailową w celu potwierdzeni adresu e-mail. Po potwierdzeniu mail, twoje konto zostanie aktywowane. Teraz możesz zalogować się na swoje konto, używając nazwy użytkownika i hasła, które wybrałeś podczas rejestracji.
Krok 6: Spersonalizuj swój profil. Możesz dodać zdjęcie profilowe, opis biograficzny i inne informacje do swojego profilu.

Na koniec warto zaznaczyć, iż fakt wyboru danego serwera nie ogranicza w żaden sposób dostępu do danych z innych serwerów. Mimo wyboru konkretnego serwera możemy czytać posty i śledzić użytkowników również z innych serwerów.