Co się stanie po tygodniu bez social mediów?

Co się stanie po tygodniu bez social mediów?


  • Udostępnij na Pinterest

Facebook, Instagram, TikTok są nieodłącznymi towarzyszami codzienności blisko 2/3 Polaków. Czy wyobrażasz sobie swój dzień bez mediów społecznościowych? Jeżeli brakuje Ci czasu na zwyczajne aktywności, a korzystanie z telefonu i scrollowanie list w social mediach staje się sposobem na chwilę relaksu, spędzenie przerwy w pracy, wieczoru bez przyjaciół może nadszedł czas na zmianę? Przerwa od aplikacji społecznościowych pozwoli Ci odkryć wiele zapomnianych sposobów na spędzenie czasu i zyskać czas na aktywny wypoczynek.

Tydzień bez Facebooka – to zostało zbadane!

Doktor Jeff Lambert, pracownik Uniwersytetu w Bath postanowił poddac badaniu 154 osoby w wieku od 18 do 72 lat, które regularnie spędzały czas, przeglądając zawartość serwisów społecznościowych. Osoby, poddane eksperymentowi wybrano dzięki ogłoszeniom, zamieszczonym w takich portalach jak Facebook czy Instagram. Badani zgodzili się zainstalować w swoich telefonach aplikacje, pozwalające mierzyć czas, spędzany przed ekranem. Pierwsza grupa badanych miała przez okres tygodnia nie korzystać z mediów społecznościowych. Druga część badanych zobowiązała się korzystać z social mediów tak samo jak dotąd, czyli przez około osiem godzin tygodniowo. Wyniki badania, opublikowane w „Cyberpsychology, Behavior & Social Networking” okazały się zaskakujące.

Jakie efekty dla organizmu przynosi tydzień bez mediów społecznościowych?

W wyniku przeprowadzonego badania okazało się, że codzienne korzystanie z telefonu, celem przeglądania mediów społecznościowych wpływa na pogorszenie samopoczucia, wzrost ryzyka pojawienia się stanów lękowych i depresyjnych. U badanych, którzy zaprzestali korzystania z tych serwisów na okres tygodnia zaobserwowano wyraźną poprawę nastroju, ograniczenie skłonności do depresji oraz jej objawów, zmniejszenie ryzyka wystąpienia zaburzeń lękowych oraz znaczną poprawę samopoczucia. W wyniku odstawienia social mediów na tydzień badani odzyskali radość z życia oraz czerpanie przyjemności z otaczających ich bodźców. Badani, którzy korzystali jak dotąd z serwisów społecznościowych nie zaobserwowali zmian w nastroju oraz wcale nie zmienił się ich światopogląd.

Czy warto świadomie przez tydzień nie korzystać z mediów społecznościowych?

Naukowcy udowodnili, że życie bez social mediów jest możliwe i mało tego, jest znacznie efektywniejsze. Szczęście to nie dodawanie relacji na Insta lub komentowanie postów w Facebook. Aktywność w sieci nie musi być regularna i częsta. Poświęć trochę czasu najbliższym i sobie. Uzależnienie od aktywności w internecie zabiera Twój czas i radość życia. Po tygodniu bez mediów społecznościowych znacznej poprawie ulegnie Twoje zdrowie psychiczne. Media społecznościowe mają negatywny wpływ na Twój nastrój, zdolność koncentracji, poziom lęku. Na portalach społecznościowych możesz regularnie się udzielać, zastępując mediami społecznościowymi realne relacje. W pewnym sensie może być to zamiennik. Po odstawieniu mediów społecznościowych badani zrozumieli, że korzystanie z nich nie jest niezbędnością i w gruncie rzeczy można korzystać z nic mniej niż dotąd. Doskonałym efektem badania było nie tylko wyeliminowanie większości stanów depresyjnych i lękowych, ale i trwałe ograniczenie lub eliminacja korzystania z mediów społecznościowych. Liczne, zróżnicowane media społecznościowe powinny być używane świadomie i w sytuacji konieczności, nie natomiast jako sposób na zabicie nudy. 

Bibliografia: 

https://socialpress.pl/2022/05/czy-tydzien-bez-social-mediow-wystarczy-aby-poprawic-swoje-samopoczucie

https://www.national-geographic.pl/artykul/chcesz-poprawic-swoje-zdrowie-psychiczne-i-samopoczucie-na-tydzien-odstaw-social-media-radza-naukowcy-220510123657